Кросівки Nike визнали допінгом і заборонили на марафонах

Кросівки Nike визнали допінгом і заборонили на марафонах

Асоціація легкоатлетів заборонила спортсменам брати участь у змаганнях у кросівках Nike Vaporfly AlphaFly, оскільки дійшла висновку, що вони дають бігунам перевагу.

Також асоціація наклала заборону на будь-які нові технології в біговому взутті до закінчення Олімпіади-2020 у Токіо. Все через лінійку Nike Vaporfly, яка, як показало розслідування, дозволяє спортсменам бігати швидше.

Лінійку Vaporfly Nike випускає з 2016 року і регулярно виготовляє індивідуальні моделі для бігунів: Олімпійський чемпіон Еліуд Кіпчоґе з Кенії побив світовий рекорд на марафонській дистанції серед чоловіків у 2018 році в кастомізованих Vaporfly Elite. У жовтні 2019-го Бріджит Косгей поліпшила світовий рекорд серед жінок на 81 секунду в моделі Vaporfly Next%.

Всього, як простежила The Guardian, 31 із 36 призерів головних марафонських перегонів світу в останні роки перемагали в кросівках Vaporfly. А розслідування The New York Times показало, що бігуни в найпопулярніших версіях цих кросівок — Zoom Vaporfly 4% або ZoomX Vaporfly Next% — бігли швидше на 4–5%, ніж спортсмени у звичайних кросівках, і на 2–3% швидше, ніж спортсмени в наступних за швидкістю популярних кросівках.

Особливим приводом для розслідування стала найновіша модель Vaporfly — AlphaFly, у якій Еліуд Кіпчоґе в жовтні 2019 став першою людиною, яка пробігла марафон менше, ніж за дві години. Асоціація дійшла висновку, що вони містять потрійні вуглецеві пластини всередині товстої, надзжатої піни, а це дає перевагу у швидкості.

За новими правилами бігуни не можуть використовувати кросівки з підошвою, товстішою за 40 міліметрів і в яку вбудовано більше однієї пластини. Крім того, починаючи з квітня 2020 року спортсменам можна буде виходити на офіційні забіги тільки у кросівках, які до того моменту перебували у вільному продажу не менше чотирьох місяців.

Джерело: anywell